"dr.tr" Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır?

'dr.tr' Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır?

Merhaba saygıdeğer sağlık sektörü çalışanları;

kadiyovaskulercerrahi.com’un ve Dergi-Kardiyovasküler Cerrahi/Journal-Cardiovascular Surgery’in teknik editörü olarak ilk yazımla karşınızdayım. Sitemizin Hakkımızda sayfasında da belirttiğimiz gibi kardiyovaskulercerrahi.com sitesi, sektör çalışanlarının özellikle makale yazma aşamasında yaşadığı sıkıntıları ve bunlara dair pratik çözümleri, fikirleri ortak bir platformda paylaşmak amacı ile kuruldu. Sağlık sektöründe çalışan bir profesyonelin kariyerinde ilerlemek için atması gereken adımlar tabii ki makale yazmakla sınırlı değil. Pek çoğumuzun aşina olduğu üzere camiada, özellikle de doçentlik unvanını elde etme sürecinde akademik çevrelerde tanınmak da ilerleme sürecine katkıda bulunan bir etmen.

Konuya tanınma açısından yaklaşınca da aklımıza günümüzün en etkili tanıtım yöntemi olan Internet geliyor. Her ne kadar facebook, twitter vb. sosyal paylaşım sitelerinde aktif olmak tanıtım açısından faydalı olsa da bir sağlık sektörü profesyoneli olarak size özel bir web sitenizin olmasının değeri bunlarla karşılaştırılamaz bile.

Kişisel web sitesi

Kişisel bir web sitesini hazırlamak teknik bilgisi olmayan birisine çok zor gibi görünebilir. Her ne kadar şu an Internet’te pek çok yardımcı uygulama bulunsa da profesyonel ve tabiri caizse, "eli ayağı düzgün" bir web sitesini bu uygulamalarla hazırlamak pek de mümkün değil.

Internet’te var olmanın ilk adımı, özgün bir alan adına sahip olmaktır, örneğin "barisdurukan.dr.tr" gibi. Ücretsiz web sitesi hazırlayıcı uygulamalar, çoğunlukla size kendi alan adları üzerinden yeni bir alt alan adı oluştururlar, örneğin "barisdurukan.weebly.com" gibi. Açıkça görüldüğü üzere, böyle bir alan adına sahip olmak, sitenizi ziyaret edenlere "ben bu işi bedavaya getirdim" demenin bir yoludur. Şahsi fikrim, özellikle kendisini düzgün tanıtmak isteyen bir profesyonelin böyle bir seçim yapmaktan kaçınması yönündedir. Ayrıca belirtmeliyim ki, özgün bir alan adına sahip olmak, ücretsiz web sitesi hazırlayıcı uygulamaları kullanmaya engel değildir. Bu sebeple, ben de ilk yazımın konusunu kişisel bir web sitesi sahibi olmadan önce atılması gereken ilk adım olan alan adı edinme konusuna ayırmaya karar verdim. Web sitesi sahibi olmak için halledilmesi gereken diğer işler (yer sağlayıcı ile anlaşmak, sitenin hazırlanması, kurulması vb.) de bir sonraki yazımızın konusu olsun.

Özel bir uzantı: dr.tr

Alan adları temel olarak iki bölümden oluşur. İlk kısım özgün alan adını içerirken, takip eden ikinci kısım alan adı uzantısı kısmıdır. "barisdurukan.dr.tr" örneğinden gidecek olursak "barisdurukan" birinci kısma, "dr.tr" de ikinci kısma, yani uzantı kısmına tekabül eder.

Siz değerli sağlık sektörü çalışanlarının Türkiye’de alan adı edinme konusunda bir ayrıcalığı var. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, "dr.tr" uzantılı alan adlarına yalnızca sizler sahip olabiliyorsunuz. Tabii ki ".com", ".net" vb. gibi farklı uzantılar da tercih edilebilir, istenirse satın alınabilir de; ancak bu uzantıların amaçları farklıdır. Bana sorarsanız, Türkiye’de sadece profesyonellere verilen iki çeşit alan adı uzantısı olduğu düşünüldüğünde ("dr.tr" dışında bir de avukatlar için "av.tr" var), bir sağlık sektörü profesyoneli için en prestijli alan adı uzantısı "dr.tr"dir. Ayrıca, dr.tr uzantılı bir alan adına sahip olduğunuzda isterseniz bu alan adı ile biten e-posta adreslerine de sahip olabilirsiniz, örneğin "bilgi@barisdurukan.dr.tr" gibi.

Peki bu "dr.tr" uzantılı alan adını nasıl alacağız?

Geldik konunun en can alıcı yerine. Bu kısım maalesef biraz bürokratik "kağıt-kürek" işleri içeriyor; çünkü dr.tr uzantılı alan adlarının tahsisi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Türk Tabipleri Birliği işbirliği ile gerçekleştirilmekte. Yani maalesef bu süreçte iki ayrı kurumla muhatap olmak durumundasınız. Yine de gözünüz korkmasın. Eğer tarif edeceklerimi dikkatlice yaparsanız, bu süreci kolayca atlatırsınız.

dr.tr uzantılı bir alan adını kendi adınıza tahsis ettirmek için yapacağınız başvuru temel olarak üç aşamadan oluşur:

  1. ODTÜ alan adı yönetiminin çevrimiçi sistemine girerek alan adını rezerve ettirmek ve Alan Adı Tahsis Formu’nu göndermek.
  2. TTB’nin web sitesi üzerinden başvuru formunu doldurarak taahhütname ile birlikte TTB’ye göndermek.
  3. TTB’nin ilgili onay yazısını ODTÜ alan adı yönetimine ulaştırması sonrası gerekli ödemeyi yapıp süreci tamamlamak.

Şimdi bu adımları detaylıca inceleyelim.

Adım 1: ODTÜ Alan Adı Yönetimi Sistemi İşlemleri

Türkiye’de ".tr" uzantılı alan adlarının yönetimi 1991 yılından bu yana ODTÜ bünyesindeki nic.tr Yönetimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple, öncelikle nic.tr sistemine üye olarak bir "sorumlu kodu" edinmemiz gerekiyor. Bu sorumlu kodunu daha sonra alan adını rezerve ettirmek için kullanacağız. Bunu www.nic.tr adresine girerek, sayfanın sağ tarafında bulunan "Yönetim Paneli" başlığı altındaki "Yeni sorumlu kodu" bağlantısı üzerinden gerçekleştirebiliriz. Bu kısımda çok fazla detaya girmeyi gerekli görmüyorum; zira bu işlem, artık her Internet kullanıcısının bugüne kadar belki de yüzlerce defa karşılaştığı herhangi bir üyelik işleminden farklı değil.

Sorumlu kodumuzu aldıktan sonra şimdi sıra geldi alan adımızı rezerve ettirmeye. Bunun için öncelikle onaylanan sorumlu kodumuz ve şifremizle nic.tr sistemine giriş yapıyoruz. Daha sonra da "Yönetim Paneli" bağlantısını takip ederek Yönetim Paneli ekranına ulaşıyoruz.

Bu ekranda bulunan "Alan Adı Başvurusu" bağlantısına tıkladığımızda da karşımıza alan adı başvurusunun ilk ekranı çıkıyor. Bu ekranda, sol taraftaki kutucuğa kutucuğun solunda gördüğümüz karakterleri yazıyoruz, sağ taraftaki kutucuğa da rezerve ettirmek istediğimiz alan adını yazıp, sağdaki açılır listeden "dr"yi seçiyor ve "BAŞVUR" butonuna tıklıyoruz. Böylece sistem bizi ".tr" Alan Adları Sözleşmesi’ni onaylayacağımız ekrana getiriyor. Resimde görülen karakterleri ilgili kutucuğa yazıp "Yukarıdaki sözleşmeyi okudum ve onayladım" butonuna tıkladığımızda, alan adının kim adına kayıt edileceğini belirleyeceğimiz ekrana geliyoruz.

Bireysel olarak başvuru yapıyorsanız açılır listeden "Bireysel"i seçmeniz ve daha sonra da alttaki kutucuklardan ilgili olanı doldurmanız gerekiyor (doktor ortaklığı, hastane veya S.B. birinci basamak sağlık kuruluşu adına başvurularda "Kuruluş adına" seçeneği seçilmeli). "Devam" butonuna bastığımızda bizi gerekli bilgileri gireceğimiz form ekranı karşılayacak.

Bu formu kolay doldurmanın bir yolu, en baştaki "Sorumlu Kodu" alanına sorumlu kodumuzu girdikten sonra "Kopyala" butonuna tıklamak. Böylece, sorumlu kodumuzu alırken girdiğimiz ve gizlenmesini istemediğimiz bilgiler bu forma otomatik olarak taşınacaktır. Bu sayfayı da "Devam" butonuyla geçtiğimizde, rezerve ettireceğimiz alan adının idari, teknik ve ödeme sorumlularını belirleyeceğimiz ekrana geliyoruz. Bu ekranda tüm kutucuklara kendi sorumlu kodunuzu girebilirsiniz (kuruluş adına yapılan başvurularda farklı kişilere farklı sorumluluklar atanabilir). Bu ekranı da yine "Devam" butonuna tıklayarak geçiyor ve sorumlu bilgilerini onaylayıp fatura örneğini görüntüleyebileceğimiz ekrana geliyoruz.

Bu ekranda görüntüleyeceğimiz fatura örneği gerçek faturamız değil; çünkü henüz alan adını kaç yıl boyunca tescil edeceğimizi seçmedik. Bundan sonraki ekranda ise tescil edeceğimiz alan adının hangi DNS sunucusu tarafından servis edileceğini belirleyebiliriz. Şu an için alan adımızı kullanacağımız herhangi bir web sitemiz olmadığını varsayarak, herhangi bir DNS sunucusu belirlemeden, yalnızca rezervasyon yaptırma seçeneği ile devam edeceğiz. Bunun için "Rezervasyon Yaptırmak İstiyorum" seçeneğini işaretlediğimizde ekranda bulunan kutucuklar pasif hale geçiyor ve biz de "Devam" diyerek bir sonraki ekrana, yani başvuru sahibinin isim ve e-posta bilgilerini gireceğimiz ekrana geliyoruz. Burada gerekli alanları doldurup "Devam" butonuna tıkladığımızda rezervasyonun son adımına, yani alan adının kaç yıl boyunca sizin adınıza tescil olacağını belirleyeceğimiz ekrana geliyoruz. Bu yazıyı yazdığım tarihte 1 yıllık tescil ücreti 15 TL idi. Güncel fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz.

Tescil yılı tercihimizi de yaptıktan sonra artık başvurumuzu sonlandırabiliriz. Korkmayın, hemen ödeme istemeyecekler. Şu an sadece başvurumuzu nic.tr’nin değerlendirmesine sunuyoruz. Onlar da bize bir takip numarası vererek başvurumuzu değerlendirmeye aldıklarını teyit ediyorlar.

Alan adı tescil ücretlerini daha sonra "Yönetim Paneli -> Ödeme Sorumlusu İşlemleri -> Ödeme Sorgulama ve Ödeme İşlemleri" bağlantısını kullanarak kredi kartı ile yapacağız. Yalnız, burada önemli bir nokta var: rezerve ettirdiğiniz alan adı onaylanmadan ödeme yapmayın! Şu aşamada henüz onay almış değiliz.

nic.tr nezdinde onay alınmadan önce yapılacak son bir işlem kaldı, o da "Alan Adı Tahsis Formu"nu elektronik ortamda nic.tr’ye göndermek. En son kaldığımız teyit ekranında dikkat ederseniz "Alan Adı Tahsis Formu (yazdırdıktan sonra imzalı ve kaşeli olarak) tarafımıza iletiniz." ibaresini göreceksiniz. Buradaki linke tıkladığınızda Alan Adı Tahsis Formu, yaptığınız başvuruya ait bilgileri içerecek şekilde size pdf formatında sunulacak. Bu formun çıktısını alıp Ad/Soyad ve İmza (kurumsal başvurularda ayrıca kaşe) kısımlarını doldurup tarayıp bilgisayarınıza kaydederek nic.tr’ye elektronik olarak gönderebilirsiniz.

Bunun için Yönetim Paneli -> Alan Adı İşlemleri -> Belge Gönderme (WEB) bağlantısını takip etmemiz gerekiyor (ayrıca faks ile de gönderim imkanı da mevcut: 0312-2103319-28-33). Bu ekranda "İşlem Türü" olarak "Alan Adı Başvurusu"nu seçtikten sonra, rezerve ettirdiğimiz alan adını ilgili kutucuğa yazıp "Devam"a tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda "Choose File"a tıklayarak imzalayıp taradığımız dosyayı bilgisayarımızdan seçiyoruz, "Belge Türü/Açıklaması" kısmından "Alan Adı Tahsis Formu"nu seçip "Belge Ekle" butonuna tıklıyoruz. Böylece tahsis formumuzu da nic.tr’ye iletmiş olduk.

Adım 2: TTB Tarafı İşlemleri

İşin en zor kısmını atlattık demek isterdim; ama maalesef asıl curcuna şimdi başlıyor. Daha önce de belirttiğim gibi, "dr.tr" uzantılı alan adı işlemleri için iki ayrı kurumla muhatap olmak durumundayız. Şimdi geldik ikinci kurum olan TTB nezdinde gerçekleştirilecek işlemlere.

TTB’nin "dr.tr" uzantılı alan adları için bir web sayfası mevcut. Bu sayfayı da ayrıca incelemenizi tavsiye ederim.

Şimdi yapmamız gereken TTB’nin ilgili web sayfasındaki formu doldurmak. Merak etmeyin, fazla vaktinizi almayacak. Formu doldurup altındaki "Kabul Ediyorum-Bilgilerimi Gönder" butonuna tıkladığınızda, karşınıza "Türk Tabipleri Birliği [dr.tr] Alt Alan Adı Tahsis ve Kullanım Taahhütnamesi" çıkacak. Taahhütnamenin en altında da az önce formda belirttiğiniz bilgileri göreceksiniz.

İşin curcunalı kısmında olduğumuzu belirtmiştim; çünkü şimdi bu taahhütnamenin yazıcıdan çıkartılıp her sayfasının imzalanması ve bağlı olduğunuz tabip odasından alacağınız "Borcu Yoktur" yazısı ile birlikte posta yoluyla TTB'ye yollanması gerekiyor. TTB’nin iletişim bilgilerinin form sayfasında olduğunu göreceksiniz. Ben olsam bu evrakları postalamadan önce TTB’yi arayıp faks yoluyla evrakları iletip iletemeyeceğimi sorardım. Benden duymuş olmayın; ama geçmişte faks ile de evrak kabul ettikleri olmuş.

Adım 3: Bekleyiş

Artık kollarımızı kavuşturup arkamıza yaslanabiliriz (mecazi anlamda); zira nic.tr’den gelecek olan, TTB’den kendilerine onay yazısının geldiğini ve ödeme yapmanız gerektiğini belirten e-postayı bekleyeceğiz. Bu e-postayı gördüğünüz anda nic.tr’nin web sitesine tekrar girerek, "Yönetim Paneli -> Ödeme Sorumlusu İşlemleri -> Ödeme Sorgulama ve Ödeme İşlemleri" bağlantısından kredi kartı ile ödemenizi yapabilirsiniz. nic.tr daha sonra faturanızı belirttiğiniz iletişim adresinize postalayacaktır.

Artık adınıza tescilli bir "dr.tr" uzantılı alan adına sahipsiniz; kutlarım!

Bundan sonra yeni bir web sitesi yaparak/yaptırarak bunu tescil ettirdiğiniz alan adınızın altında görünmesini sağlayabilir ve alan adınızla yeni e-posta adresleri edinebilirsiniz. Bunlar da artık başka bir yazımızın konusu olsun.

Herkese iyi yazılar…